• OTÁZKY KOLEM ANATOMICKÉ UZDEČKY

    Určitě jste je již viděli, jsou zvláštně tvarované, mnohdy ani nepřipomínají klasickou uzdečku, jindy se zase od běžných uzdeček moc neliší. Řeč je o anatomických uzdečkách, které se v posledních letech více a více dostávají do hledáčku široké jezdecké veřejnosti. Podívejme se na ně trochu blíže.

    Kde se anatomické uzdečky vzaly?

    První snahy výrobců o zlepšení tvaru uzdeček ve smyslu respektování anatomie hlavy koně se objevují po roce 2000. Za ikonu mezi anatomickými uzdečkami lze jednoznačně považovat uzdečku Rambo Micklem irského výrobce Horseware. Byla jednou z prvních anatomických uzdeček na trhu a řada Micklem v roce 2008 vyhrála cenu za inovaci na veletrhu BETA. Tato uzdečka je dodnes jednou z nejoblíbenějších anatomických uzdeček.

    Uzdečka Micklem

    Uzdečka Micklem přišla jako první se speciálním tvarem nánosníku, který se vyhýbá nejcitlivějším nervům na tvářích koně, s anatomicky tvarovaným širokým nátylníkem, který zohledňuje volnost pohybu pro uši, se spojením lícnice a nánosníku pro stabilizaci udidla a také s podhrdelníkem posunutým tak, aby nemohlo docházet k utlačení trachey.

    Co je to anatomická uzdečka?

    Anatomické uzdečky byly vytvořeny speciálně s ohledem na anatomii koňské hlavy, respektují citlivé oblasti na hlavě a nervové dráhy, netlačí na ně a nezpůsobují koním nepohodlí. To znamená, že anatomické uzdečky byly navrženy, střiženy a vyrobeny, aby zmírnily tlak na citlivé oblasti na tvářích koní a podpořily pohodu koní, umožňují přirozený pohyb a nakonec i výkonnost koně. 

    Jak anatomická uzdečka funguje?

    Anatomická uzdečka funguje tak, že bere v úvahu konkrétní body anatomie koně a vymýšlí design, který s touto anatomií pracuje co nejlépe. Existuje několik různých oblastí na obličeji koně, kde se anatomická konstrukce uzdečky liší od tradiční konstrukce uzdečky, ve snaze zmírnit tlak a tím podpořit pohodlí koně.

    Každý výrobce se k danému problému staví jinak, ale základní rysy jsou shodné. Anatomická uzdečka má často široký, polstrovaný a vykrojený nátylník. Nátylníky jsou navrženy, aby umožňovaly koni plný rozsah pohybu uší a snižovaly tlak v této oblasti. Někdy jsou nátylníky posunuty níže po krku, aby eliminovaly tlak na citlivou oblast. Dále je vidět snaha o změnu tvaru či snížení lícnice s cílem vyhnout se citlivému obličejovému nervu a nezakrývat koni zorné pole. Obdobné změny bývají v oblasti podhrdelníku, jež bývá posunut směrem níže k nosu koně. Nánosníky jsou mnohdy řešeny značně originálně se snahou vyhnout citlivým partiím.

    Nánosníky jsou řešeny s ohledem na anatomii hlavy koně.
    Udidlo může být u anatomické uzdečky součástí nánosníku.
    Řešení nátylníku obvykle poskytuje prostor pro uši a netlačí v týle.

    Výhody anatomické uzdečky

    Hlavní výhodou pro koně je větší pohodlí. Anatomické uzdečky se vyhýbají citlivým obličejovým nervům a tlakovým bodům na hlavě koně, umožňují lepší prokrvení a díky tomu všemu jsou pro koně maximálně pohodlné. To vede k tomu, že kůň se cítí spokojenější, to pozitivně ovlivňuje jeho pohyb a v konečném důsledku to vede k tomu, že kůň schopen a ochoten podat co nejlepší výkon.

    Jakou anatomickou uzdečku vybrat pro koně?

    Na trhu je velké množství anatomických uzdeček a není možné říct, že jedna je lepší než druhá. Navíc anatomické uzdečky nevyhovují svým střihem zdaleka všem koním a tak i když byste pro svého koně takovou uzdečku chtěli, možná ztroskotáte na tom, že mu nebude sedět. Stejně jak se od sebe liší jednotliví koně fyzicky, liší se i citlivostí na tlak v různých oblastech. Jakmile najdete uzdečku, která se vám líbí, je nejlepší ji vyzkoušet a zjistit, jak kůň při jízdě reaguje. Možná změnu nezaznamenáte, ale možná ano. Máte pocit že je kůň více uvolněný a ochotnější? Netřese hlavou a méně si tře hlavu po oduždění? Tyto a další podobné otázky si můžete položit a hledat na ně odpověď.

    Kdy zvolit anatomickou uzdečku?

    Důvodem pro vyzkoušení anatomické uzdečky mohou být i jen nepatrné náznaky jako je tření hlavy o žlab, box nebo o vás, kdy se koně snaží získat cit do částí obličeje, kde byly utlačeny obličejové nervy, také headshaking může být způsoben nevyhovující uzdečkou, dále nepřijetí udidla, odmítání uzdění, zvýšená citlivost v týle. 

    Jestli jste vy i váš kůň spokojení, pak samozřejmě není důvod nic měnit. Jestli ale cítíte, že by změna mohla být prospěšná, můžete začít právě u uzdečky. Třeba s ní bude váš kůň ještě spokojenější.

    Foto: archiv společnosti Equiservis spol. s r. o.

    360x360 AD
    Back to top